Wymieniając okna na nowe w budynku już użytkowanym, czy też wystawiając okna do budynku nowo wybudowanego powinniśmy zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów. Kiedy buduje się dom według dokumentacji zamówionej indywidualnie, zwykle nie ma kłopotów z wyborem okien, ponieważ wszystkie ich parametry, łącznie z ceną, są przedyskutowane i uzgodnione indywidualnie z architektem. Jednak w przypadku budowy domu wg projektu katalogowego nie jest to już takie oczywiste. Każdy ma przecież inne potrzeby i wymagania dotyczące użytkowania swoich okien. Inne parametry okna należy uwzględnić w przypadku lokalizacji domu na wsi, a inne w mieście. Na Suwalszczyźnie zimą jest mroźniej niż na Pomorzu. W górach wieją wiatry silniejsze niż na Mazowszu. Dlatego też inwestor budujący dom i kupujący okna może i powinien wprowadzać do niego pewne modyfikacje - oczywiście po uzgodnieniu z osobą upoważnioną.
Badania przeprowadzane na polskim rynku wskazują, że zakup konkretnych okien PCV oparty jest w prawie 90% na:

  • cenie oferowanego produktu,
  • opinii znajomych,
  • trendu kolorystycznego, kształtu i konstrukcji

Kryteria te nie należą do czysto merytorycznych. Warto więc podać inne, bardziej związane z rzeczywistą wartością użytkową okien PCV, drewnianych, aluminiowych.
Do standardowych a zarazem bardzo ważnych czynników na które należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie okien należą:

  • izolacyjność cieplna i akustyczna okna
  • infiltracja i wentylacja okna
  • trwałość i stabilność okna
  • przepuszczalność światła
  • wodoszczelność 
  • odporność na wiatr
  • siły operacyjne
  • waga
  • okucia

Aby wybór okien był odpowiedni należy sprawdzić właśnie te parametry w pierwszej kolejności, a dopiero potem porównywać i sprawdzać cenę okien.
Dowiedz się więc jakie parametry posiadają okna, które chciałbyś nabyć. Pomocne w tym będą poniższe wyjaśnienia.

Współczynnik przenikania ciepła U - podstawowym parametrem technicznym, który należy sprawdzić przed zamówieniem okien, jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (U). Producent jest zobowiązany obliczyć i podać na Karcie Wyrobu ten parametr dla całego okna, a nie tylko dla szyby, jak to się powszechnie spotyka (np. U 1,1; U1,0 ; U 0,74). Dla przyszłego użytkownika okien ważna przecież jest izolacyjność całego okna, a nie tylko szyby w jej strefie środkowej, co określają współczynniki wyżej przytoczone. W tym miejscu należy dodać, że na początku roku 2017 wchodzi w życie ustawa o parametrach energetycznych okien . Wymusza ona dokładne określenie parametrów technicznych okna. Jeżeli oferent okien uchyla się od określenia tego parametru lub piętrzy inne trudności z tym związane, klient ma pełne prawo zrezygnować z takiej oferty.

Izolacyjność akustyczna Rw - następny parametr techniczny okna, który powinien być dokładnie określony. Parametr ten charakteryzuje zdolność okna do tłumienia dźwięków pochodzących z zewnątrz. Izolacyjność ta jest określona wskaźnikiem ważonym Rw podawanym w decybelach (dB), w którym uwzględniono specyfikę odbioru dźwięków przez ucho ludzkie. W praktyce możemy się spotkać ze wskaźnikiem Rw 25-40dB.

Zaleca się następujące relacje między poziomem hałasu, a izolacyjnością okien:
* poziom hałasu do 60 dBA Rw 25 dB,
* poziom hałasu do 61-65 dBA Rw 30 dB,
* poziom hałasu do 65-70 dBA Rw 35 dB,
* poziom hałasu > 70 dBA Rw 40 dB.

Na izolacyjność akustyczną okna mają wpływ głównie:
* grubość i rodzaj szyby
* szerokość komory międzyszybowej,
* rodzaj gazu wypełniającego komorę międzyszybową,
* szczeliny w oknie zastosowane w celu uzyskania prawidłowej infiltracji powietrza

Szczelność - kolejnym punktem do sprawdzenia jest, czy okno zostało wykonane jako szczelne, czy rozszczelnione. Do pierwszego powinny być dołączone instrukcja rozszczelnienia oraz informacja, że takie okno może być zastosowane wyłącznie w pomieszczeniach z nawiewną wentylacją mechaniczną. Okno nie może być absolutnie szczelne; powinno zapewniać przepuszczanie określonej ilości powietrza, w celu wentylowania pomieszczeń mieszkalnych. Współczynnik infiltracji powietrza dla pomieszczeń z wentylacją grawitacyjną powinien się mieścić między 0,5 i 1,0. Dla zapewnienia właściwej wentylacji bez udziału użytkownika zaleca się montowanie w oknach nawiewników automatycznych
Warto wiedzieć

Szyby - największy udział powierzchniowy w oknie ma szyba. Powszechnie stosowało się szyby jednokomorowe, składające się z dwóch szyb płaskich grubości 4 mm, połączonych ramką szerokości 16 mm. Aktualnie z uwagi na wymogi energetyczne stolarki należy stosować pakiety zbudowane z trzech szyb. W przestrzeni międzyszybowej jest zamknięty gaz - szlachetny (argon, krypton, ksenon) - lub osuszone powietrze. Zwiększa to cieplną i akustyczną izolacyjność szyby. Wewnętrzna szyba zestawu jest pokryta powłoką niskoemisyjną (tlenki metali), co zwiększa pochłanianie (absorpcję) ciepła z promieniowania słonecznego oraz ogranicza straty ciepła z pomieszczeń mieszkalnych. Pod względem cieplnym słabym punktem takiej budowy szyby jest ramka z aluminium, powszechnie stosowana do połączenia szyb na ich obwodzie. Obecnie oferuje się już szyby z tzw. ramką ciepłą, z kompozytów polimerowych lub cienkiej stali.

Ważnym elementem budowy okien, zwiększającym bezpieczeństwo ich użytkowników, są szyby antywłamaniowe. Powstają one w wyniku zastosowania kilku warstw specjalnej folii antywłamaniowej pomiędzy pogrubionymi taflami szkła. Folia ta sprawia, że rozbita szyba nie rozsypuje się, a pęknięte kawałki szkła nadal tworzą jedną całość. Skuteczność takiego wkładu szybowego uzależniona jest od liczby zastosowanych warstw folii. Najpopularniejsze obecnie na rynku są szyby antywłamaniowe P2 i P4

Okucia okienne - Standardowe wyposażenie okien utrudnia włamanie, jednak zdeterminowany włamywacz nie będzie miał problemów z dostaniem się do wnętrza budynku. Dlatego zaleca się, aby w miejscach łatwo dostępnych zamontowane zostały okna ze specjalnymi okuciami oraz szybami ze szkłem antywłamaniowym.

Okucia są podstawowym elementem zabezpieczającym okno przed włamaniem. W wysokiej jakości oknach, standardowo stosowane są okucia, w których czopy utrudniające włamanie rozmieszczone są na całym obwodzie. Zabezpieczają one przed podważeniem również okno, które właściciel pozostawił w pozycji uchylonej. Ponadto w każdym skrzydle okiennym w narożniku pod klamką powinno znajdować się zabezpieczenie przeciwwłamaniowe, dodatkowo utrudniające sforsowanie okna.

Większą ochronę przed włamaniem zapewni także zastosowanie klamki z samozabezpieczającym mechanizmem blokady. Zabezpieczają one okno w przypadku, gdy włamywacz wycina lub wybija szybę, aby przekręcić klamkę - zablokowana kluczem nie pozwala otworzyć okna.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firma Noveo, w której posiadamy następujące rodzaje okien

Nasze realizacje

baner modniewoknie

Kontakt z doradcą

Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com

Nasze biuro

Noveo
ul.Synów Pułku 4, 09-410 Płock
E-mail: noveo@noveo.com.pl
E-mail: biuro@noveo.com.plE-mail: rolety@noveo.com.pl

tel.: 24 266 83 03
tel. kom.: 609 550 329

Pracujemy w godzinach:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 17:00
Sobota: 9:00 - 14:00

Misja Noveo

Skoro człowiek rodzi się i umiera, to jaki sens ma jego życie ?
Życie samo w sobie nie ma żadnego sensu. Sens życiu nadajemy sami.
W jaki sposób ? Wyznaczając sobie cele i je realizując.

Czy celem pracy jest wyłącznie zarabianie pieniędzy ?
Pieniądze nie są celem. Są efektem ubocznym osiągania innych celów.

czytaj dalej >>

2016 © Noveo. Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Powielanie tekstów zabronione.